Як забезпечити аполітичність голів місцевих держадміністрацій

Питання фаховості та неупередженості голів місцевих державних адміністрацій є ключовим для побудови системи територіальної організації влади. Адже тільки орган загальної юрисдикції – місцева державна адміністрація, МДА - є стрижнем, навколо якого консолідуються територіальні органи центральних органів виконавчої влади, якому можуть бути доручені функції контролю, моніторингу, координації.

Очевидно, що голова МДА повинен стати особою, якій довіряє центральна влада - і уряд, і Президент.

І, виходячи, із дуалізму влади, він має бути рівновіддаленим від цих центрів.

Основні вимоги до статусу голови МДА (в майбутньому - префекта);

- вишкіл

- неупередженість, незаангажованість,

- чітка регламентація дій

- аполітичність.

Від образу "кріпкого господарника" потрібно переходити до образу "гнучкого законника". Ротація - спосіб забезпечення єдиного правозастосування та стійкості до корупційної корозії. Вишкіл у прикладній школі дозволяє отримати необхідні навички. Національна академія державного управління не підходить - вона залишається академічним вузом, а не прикладною школою. Чітка регламентація дій дозволить впорядкувати процес прийняття оперативних рішень.

А от аполітичність, захищеність від зловживань з боку керівників вищих інститутів держави має забезпечуватись особливим порядком призначення та звільнення голів МДА. Щоб не було феномену "подяки" за перемогу на виборах, пропонується досить складний, розтягнутий в часі процес призначення вперше через перебування в спеціальному кадровому резерві. Попасти в цей резерв можна за результатами відкритого конкурсу. Хоча підписує відповідний указ голова держави.

Далі - перебування в резерві не менше року - достатній термін для спецперевірок, вишколу. після цього вже Кабмін вибирає особу з резерву і пропонує голові держави. Відмова від призначення підготовленої людини з резерву має бути публічно пояснена. Адже ще рік назад Президент включав її у резерв.

Звичайно, резерв має бути невеликим і постійно оновлювальним. Час перебування в ньому не повинен перевищувати п'яти років.

Всі ці положення закладені в законопроекті про внесення змін до закону про місцеві державні адміністрації.

Є надія його зареєструвати вже в цьому році.

Юрій Ганущак, експерт Проектного офісу секторальної децентралізації