5

Судова реформа

Короткий опис реформи: 

Метою судової реформи є реальна реалізація права кожного на справедливий судовий розгляд його справи незалежним професійним та неупередженим судом та забезпечення такого рівня правової культури в суспільстві, який гарантуватиме практичну реалізацію принципу верховенства права в Україні. Зазначена мета досягається як через створення дієвих механізмів очищення судової системи від непрофесійних, корумпованих та політично заангажованих суддів, так і через реформування існуючої системи судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів та підвищення рівня правової культури громадян України.

Українські суди мають захищати права та свободи людини, відстоювати європейські цінності, провадити неупереджене судочинство з належною якістю, ефективністю та у розумні строки. Результатами реформи стануть незалежність суддів, подолання корупції в судах, впровадження ефективних судових процедур та їх належне виконання, що в свою чергу, забезпечить відновлення довіри суспільства до судової гілки влади.

Для старту реформи Указом Президента було створено Раду з питань судової реформи. До неї увійшли 32 експерти, включаючи представників Ради Європи, ОБСЄ, проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», РПР, Нової Країни. Експерти Ради – це представники наукових кіл, кращих українських університетів, які займаються підготовкою спеціалістів у галузі права, юристи-практики, адвокати, судді, представники міжнародних організацій та українські експерти з громадських ініціатив. Рада з питань судової реформи є консультативно-дорадчим органом при Президенті України.

Перший крок на шляху судової реформи вже зроблено – 12 лютого 2015 року Верховна рада України прийняла Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», який був підписаний Президентом України 24 лютого 2015 року. Закон спрямований на спрощення доступу громадян до правосуддя, запроваджує прозорі конкурсні процедури добору суддів, передбачає посилення відповідальності суддів та антикорупційні механізми для очищення суддівського корпусу.

Наступними кроками стануть зміни процесуального законодавства, вдосконалення законодавства про адвокатуру та прокуратуру, безоплатну правову допомогу, законодавство про виконання судових рішень.

Паралельно в Україні стартувала конституційна реформа, невід’ємною складової якої є реформування системи судоустрою, судочинства та інших суміжних правових інститутів

План графік реформи: 

Переглянути план дій щодо реалізації Стратегії судової реформи у форматі pdf

Коаліційна угода

 Судова реформа:

 • Здійснення добору на суддівські посади в судах всіх рівнів лише за конкурсом на підставі об’єктивних критеріїв, політичні органи не братимуть участь у вирішенні питань кар’єри судді;
 • Удосконалення діяльності Вищої ради юстиції та кваліфікаційної комісії суддів (Вищої кваліфікаційної комісії суддів України), шляхом забезпечення формування вказаних органів з авторитетів у галузі права з бездоганною репутацією на підставі прозорого відбору;
 • Зменшення кількості рівнів суддівського самоврядування, повноваження органів суддівського самоврядування не дублюватимуться;
 • Чітке визначення підстав, процедури притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, буде розширено перелік дисциплінарних стягнень;
 • Вдосконалення процесуального законодавства;
 • Забезпечення реального виконання судових рішень;
 • Відведення адвокатам важливої ролі у функціонуванні системи правосуддя;
 • Започаткування демократичних процесів реформування прокуратури;
 • Внесення змін до Конституції.

 Дана реформа взаємопов'язана із наступними розділами КУ:

 • Конституційна реформа.
 • Реформа системи органів правопорядку:
  • Створення судової поліції.
 • Регуляторна політика, розвиток підприємництва та забезпечення умов конкуренції:
  • Обмеження повноважень органів державного нагляду (контролю) щодо застосування штрафних санкцій, зокрема, обмеження або припинення діяльності бізнесу виключно за рішенням суду.

Програма діяльності КМУ

 Нова антикорупційна політика:

 • Нова система правосуддя:
  • Створення правової основи для реформування судової системи шляхом сприяння прийняттю у новій редакції Закону України "Про судоустрій і статус суддів;
  • Забезпечення доступу до правосуддя - спрощений порядок розгляду цивільних та господарських справ;
  • Ініціювання внесення змін до Конституції України щодо завершення судової реформи (запровадження трирівневої системи судів, переатестація всіх суддів, скасування суддівської недоторканності, усунення політичного впливу на процеси добору, кар’єри та відповідальності суддів, оновлення судової системи та суддівського корпусу);
  • Повернення Верховному Суду України повноважень вищої судової інстанції (внесення змін до всіх процесуальних кодексів).

Більше...

«Чистилище» Верховного Суду: що вийшло з першого в історії країни конкурсу суддів

Перший в Україні відкритий конкурс з добору суддів Верховного Суду вийшов на фінішну пряму. Як проходить конкурс та чи виправдають його результати сподівання на оновлення суддівського корпусу.

Конкурс до ВС: Роз’яснення щодо оприлюднення результатів психологічних тестувань

Проведенням тестів, подальшою співбесідою з кандидатами на посади суддів касаційних судів у складі Верховного Суду та підсумками за їх результатами займається компанія «ОС Україна».

Психологічне тестування кандидатів стало можливим завдяки фінансовій та організаційній допомозі проекту «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».  

Представник компанії «ОС Україна» Анастасія Дьоміна надала вичерпні роз’яснення щодо оприлюднення результатів психологічних тестувань.   

ЗМІНИ ДО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА ВЖЕ У РАДІ: ОСНОВНІ НОВЕЛИ ЗАКОНОПРОЕКТУ

Президент України зареєстрував у Верховній Раді як невідкладний законопроект про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів.

ГОЛОВА ВККС СЕРГІЙ КОЗЬЯКОВ: ЗАВТРА РЕФОРМА ВЕРХОВНОГО СУДУ ВХОДИТЬ У ГОЛОВНУ ФАЗУ

В четверг, 16 февраля, стартует квалификационное оценивание кандидатов судьи Верховного Суда Украины. Эксклюзивные подробности об особенностях его проведения, задачах, которые стоят перед участниками, и о том, как будут оцениваться результаты, в интервью "Цензор. НЕТ" рассказал глава Высшей квалификационной комиссии судей Украины Сергей Козьяков.

ПАРЛАМЕНТ ПІДТРИМАВ ЗАКОНОПРОЕКТ «ПРО КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ» В ПЕРШОМУ ЧИТАНІ

У четвер, 9 лютого  парламент 239 голосами «за» підтримав проект закону «Про Конституційний Суд України» в першому читанні. Законопроект був розроблений Радою з питань судової реформи та внесений до парламенту народними депутатами – членами Ради.

Сім найочікуваніших подій судової реформи у 2017 році

Минулий рік став вирішальним для запуску повномасштабної судової реформи. Внесено зміни до Конституції, прийнято нові закони "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду правосуддя", два закони щодо виконання судових рішень.

Кожен третій з 653 кандидатів у судді Верховного Суду правник з-поза системи – Голова ВККС Сергій Козьяков

Вища кваліфікаційна комісія суддів України допустила 653 кандидата до участі в конкурсі на посади суддів касаційних судів Верховного Суду з 846, які подали документи. Відмову отримали 153 кандидати. Відповідні рішення були прийняті на засіданнях колегій ВККС 5, 13 та 20 грудня.

ПАРЛАМЕНТ УХВАЛИВ У ДРУГОМУ ЧИТАНІ ЗАКОНОПРОЕКТ «ПРО ВИЩУ РАДУ ПРАВОСУДДЯ»

21 грудня Верховна Рада 271 голосом «за» ухвалила у другому читанні проект Закону «Про Вищу раду правосуддя», який був розроблений Радою з питань судової реформи та отримав схвальні висновки експертів Ради Європи і ОБСЄ.

Його положення передбачають механізми впровадження змін до Конституції щодо правосуддя в частині функціонування нового конституційного органу – Вищої ради правосуддя.

Перезавантаження: як тепер будуть відбирати суддів

В листопаді почалося переформатування української судової системи – з Верховного Суду. Від того, які зміни відбудуться в ньому, залежить те, як зміниться вся судова влада загалом

Старт судової реформи: 10 ключових новацій

З 30 вересня починає діяти судова реформа, яку парламент ухвалив іще влітку, і яка може докорінно змінити роботу системи правосуддя України.

2 червня 2016 року після тривалих суперечок Верховна Рада ухвалила два документи – зміни до Конституції щодо правосуддя та новий закон про судоустрій та статус суддів. Документи підписали та офіційно опублікували наприкінці червня, а почати працювати це все мало за три місяці.

Найперше, українці можуть відчути дію реформи на прикладі корумпованих суддів – їх зможуть затримувати на місці злочину.