5

Реформа управління державною власністю

Короткий опис реформи: 

Держава є найбільшим власником господарських активів в Україні. Головним завданням Уряду України є забезпечення процесу ефективного управління активів на користь їх основного власника – Українського народу. Держава повинна бути професійним та відповідальним власником підприємств і має зосередити свої зусилля на збільшенні вартості їх активів.

Для Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) реформа держпідприємств залишається одним із головних пріоритетів. Основною метою Реформи є підвищення ефективності діяльності суб’єктів господарювання державного сектору економіки, що буде досягнута за допомогою наступних заходів:

 • Поліпшення бюджетного нагляду
 • Розробки комплексної державної політики управління суб’єктами господарювання (політика власності)
 • Посилення корпоративного управління суб’єктів господарювання
 • Реструктуризації та реорганізації суб’єктів господарювання
 • Прозорого та комплексного процесу приватизації

Реформа держпідприємств вже розпочата в Україні. В Міністерстві економічного розвитку і торгівлі створено цільову робочу групу. Концепція реформи була розроблена і представлена в ОЕСР і МВФ та була загалом схвалена.

Контакти проектного менеджера: 

Сергій Гайда
e-mail: soereforms.in.ua

Коаліційна угода

Реформа управління державною власністю та приватизація:

 • Скорочення переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації;
 • Передача ФДМУ повноважень щодо підготовки об'єктів до продажу;
 • Скасування норми про обов'язковий продаж на фондових біржах пакетів акцій у розмірі 5-10 % статутного капіталу акціонерного товариства до проведення конкурсу;
 • Здійснення продажу інвестиційно привабливих об’єктів із залученням радників та забезпеченням підготовки цих об’єктів до продажу у відповідності з кращими міжнародними практиками;
 • Розмежування функцій формування та реалізації державної політики з функцією управління об’єктами державної власності (крім тих, які забезпечують виконання функцій міністерств та відомств). Передача функцій з управління об’єктами державної власності (крім тих, які забезпечують виконання функцій міністерств і відомств) від ЦОВВ із запровадженням холдингового управління;
 • Запровадження інституту незалежних директорів;
 • Обов’язкова корпоратизація усіх державних підприємств, крім казенних підприємств;
 • Забезпечення оприлюднення Фондом державного майна України на офіційному порталі усіх результатів перевірок виконання інвестиційних зобов’язань за всіма об’єктами власниками приватизованих підприємств за весь період приватизації.

Дана реформа взаємопов'язана із наступними розділами КУ:

 • Реформа сільського господарства;
 • Реформа енергетики та енергонезалежність;
 • Інфраструктура та транспорт;

Програма діяльності КМУ

Нова політика управління державною власністю:

 • Впровадження корпоративного управління відповідно до стандартів ОЕСР, призначення визнаних фахівців на керівні посади в ключових державних компаніях:
  • Запровадження ефективного управління об’єктами державної власності;
  • Залучення міжнародних компаній до проведення аудиту ключових державних підприємств;
 • Масштабна прозора приватизація державної власності за наявності відповідних економічних умов:
  • Розроблення та сприяння прийняттю у новій редакції Закону України "Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" (виключення понад 1200 об’єктів);
  • Зміна методики оцінки під час підготовки до приватизації;
  • Запровадження продажу державних пакетів акцій на міжнародних біржах;
  • Запровадження проведення конкурсу за принципом аукціону як основного способу приватизації.
 • Зміна системи управління стратегічною державною власністю через створення холдингових компаній з міжнародними стандартами управління;

Більше...

Досягти ефективної діяльності держпідприємств шляхом покращення бюджетного нагляду, політики власності Уряду щодо держпідприємств та розвитку інших державних активів, посилення ролі корпоративного управління держпідприємств, завершення реструктуризації та реорганізації держпідприємств, впровадження прозорого процесу приватизації
ПРОЗОРІСТЬ ТА ПІДЗВІТНІСТЬ
Сектор держпідприємств прозорий, а стандарти розкриття звітності вдосконалені
Принципи прозорості та стандарти розкриття інформації розроблені та прийняті

Обов'язковий зовнішній аудит впроваджено

Вимоги щодо обов'язкової звітності сектору держпідприємств виконуються

Веб-сторінка щодо діяльності сектору держпідприємств розроблена

ПОЛІТИКА ВЛАСНОСТІ ТА СТАНДАРТИ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ
Стратегічні цілі та принципи управління держпідприємствами, короткострокові та довгострокові цілі та основні принципи корпоративного управління розроблені за принципами методологічних рекомендацій ОЕСР та найкращих іноземних практик
Закон про корпоративне управління та механізми призначення незалежних членів рад прийняті

Наглядові ради на унітарних держлідприємствах створені

Кодекс корпоративного управління виконується

Процес корпоратизаціі держпідприємств запущений

Стандарти стратегічного планування вдосконалені

Чіткі цілі діяльності держпідприємств встановлені

Система управління некомерційною діяльністю держпідприємств впроваджена

ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ВИНАГОРОДА КЕРІВНИКІВ
Керівники держпідприємств призначаються згідно з прозорою процедурою , а умовою їх контрактів є справедлива винагорода, що сприятиме уникненню розкрадання та задовольнить інтереси власника та керівника
Процедура призначення керівників та членів рад виконується

Політика винагороди керівників та членів рад впроваджена

Відбір директорату та процедура винагороди втілена

ПРИВАТИЗАЦІЯ ТА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ
Прозорість та достовірність процесу приватизації підвищена. Портфель держпідприємств реструктуризований
Список об'єктів на приватизацію та зміни до Закону про приватизацію, що дозволять залучати радників до процесу приватизації схвалені

Реструктуризація неприбуткових та неперспективних ДП проведена

Усі збиткові держлідприємства, що не мають перспективи розвитку ліквідовані

ProZorro. Продажі і Фонд держмайна запускають “пілот” щодо продажу об’єктів малої приватизації

Міністерство юстиції зареєструвало наказ Фонду державного майна України “Про затвердження Порядку проведення пілотного проекту з продажу об’єктів малої приватизації із застосуванням електронної торгової системи “ProZorro.Продажі””. Мова йде, в тому числі, про реалізацію нежитлових і складських приміщень, що знаходяться на балансі невеликих державних підприємств, а також майнових комплексів тощо.

100 найбільших держкомпаній в 2016 році заробили 26,4 млрд грн

Мінекономрозвитку оприлюднило звіт щодо результатів діяльності 100 найбільших державних підприємств в 2016 році.

Станом на кінець 2016 року портфель 94 найбільших держкомпаній отримав чистий прибуток в розмірі 26,4 млрд грн, у порівнянні зі збитком на рівні 53 млрд грн за результатами 2015 року. Загальна балансова вартість активів портфелю держкомпаній складала 1,4 трлн грн, що майже на 22,8% більше, ніж на кінець 2015 року. Традиційно звіт ТОП-100 не включає фінансові результати шести банків державної форми власності.

Дайджест Офісу Підтримки Нацради реформ №4

1. "Ми прагнемо створити єдині правила гри на ринку поштових послуг", - Надія Казначеєва

7 березня під головуванням заступника Міністра інфраструктури Надії Казначеєвої відбулась зустріч з провідними операторами ринку поштових послуг з метою обговорення законопроекту про надання послуг поштового зв’язку.

В дискусії взяли участь представники ПАТ «Укрпошта», ТОВ «Нова Пошта», ТОВ «Делівері», Української асоціації директ маркетинга, Асоціації «Український логістичний Альянс», Європейської Бізнес Асоціації, інших підприємств та органів влади.

Почему госпредприятия не реформируют

Реформа сектора продвигается медленно. Ее тормозят менеджмент госкомпаний, желающий сохранить теневые доходы, и отсутствие единого мнения относительно государственных активов в парламенте.

В Украине около 3,5 тыс госпредприятий, из них работающих — 1 800. Остальные — в стадии ликвидации или банкротства.

В таком состоянии они находятся годами — юридические процессы растягиваются во времени из судебных процессов.

Большинство работающих предприятий убыточны и зависят от госдотаций.

Мінекономрозвитку оголосить три нових конкурси на посади керівників ДП

До кінця липня Мінекономрозвитку оголосить відкриті конкурси на посади керівників трьох державних підприємств - ДП “Електроважмаш”, ДП “Міжнародний аеропорт “Бориспіль” та УДП “Укрхімтрансаміак”.

“Електроважмаш”

Фіналіст попереднього конкурсу на посаду керівника ДП “Електроважмаш” Жан-Андре Барбоза, з яким велись перемовини щодо призначення та умов контракту, вирішив прийняти пропозицію від іншого роботодавця. Про це він повідомив представників Мінекономрозвитку.

Укрзалізниця повинна перейти в режим онлайн в усьому: від бухгалтерії до електронного квитка, - Володимир Омелян

Міністерство інфраструктури України планує привести систему електронних сервісів Укрзалізниці до світового стандарту. Про це 5 липня 2016 року на нараді щодо впровадження електронних сервісів заявив Міністр інфраструктури Володимир Омелян.

«Ми хочемо привести систему електронних сервісів Укрзалізниці до ладу. Ми повинні мати єдине вікно для бізнесу, пасажирів та управління», - наголосив Володимир Омелян.

Міністр зазначив, що розвиток електронних систем є важливою складовою як для підвищення якості надання послуг, так і для функціонування Укрзалізниці в цілому.

Мінекономрозвитку ініціює перевірку на “Електроважмаші”

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України ініціює перевірку на державному підприємстві “Завод “Електроважмаш”” щодо експортних контрактів на 2016 рік. Нещодавно у засобах масової інформації з’явилися повідомлення про те, що “Електроважмаш” продовжує продавати двигуни власного виробництва британським компаніям, які у свою чергу перепродають їх кінцевим споживачам, у тому числі російській компанії "Елмаш-ЛТО".

ОГХК, НСК “Олімпійський” та інші держпідприємства саботують проведення незалежного аудиту

142 найбільших державних підприємства зобов'язані пройти незалежний аудит фінансової звітності в рамках реформи системи управління державною власністю. Аудит мають проводити аудиторські компанії, які підприємства відбирають через тендер за критеріями визначеними Кабінетом міністрів України.

Щодо прозорості конкурсу на посаду керівника “Укренерго”

25 травня Комітет з призначень керівників особливо важливих для економіки підприємств при Мінекономрозвитку (Номінаційний комітет) обрав Сергія Зуєва на посаду керівника ДП “Укренерго”.

Відбір відбувався у два етапи. На першому етапі комісія при Номінаційному комітеті заслухала презентації 29 учасників. 22 квітня на своєму засіданні переважною більшістю голосів комісія вирішила подати Комітету з призначень кандидатури п’яти учасників конкурсного відбору. Прізвища кандидатів не були оприлюднені, оскільки вони не надали свою згоду на публікацію персональних даних.