Верховна Рада підтримала створення і ведення кредитного реєстру НБУ

Верховна Рада України ухвалила законопроект № 7114-д "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків" у другому читанні та в цілому. Це рішення підтримали 226 народніх депутатів.

 

"Кредитний реєстр Національного банку – додатковий дієвий інструмент банківського нагляду для зменшення рівня кредитного ризику, забезпечення безпеки банківських операцій, захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банку, а, отже, підвищення стабільності банківської системи в цілому та відновлення кредитування", – підкреслила заступник Голови НБУ Катерина Рожкова.

 

Прийнятий у другому читанні законопроект матиме позитивний ефект для макрофінансової стабільності держави. Так, створення та ведення державного кредитного реєстру центральним банком забезпечить ефективне функціонування системи обміну інформацією, яка є необхідною під час здійснення кредитування. Саме така система потрібна для здійснення ефективного банківського регулювання та нагляду, а також для належної оцінки банками ризиків під час здійснення кредитування та зниження частки проблемних кредитів.

 

Крім того, у ході ведення кредитного реєстру Національний банк зможе здійснювати моніторинг концентрації кредитного ризику, що відповідно посилить захист інтересів вкладників та інших кредиторів банків.

 

НБУ при створенні та веденні кредитного реєстру:

●      використовуватиме інформацію кредитного реєстру для цілей фінансової стабільності

●      сприятиме управлінню банками кредитним ризиком

●      надаватиме банкам інформацію.

 

При цьому, до зобов’язань банків відноситимуться:

●      надання інформації та регулярне її оновлення (поширюється також на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб)

●      використання інформації для оцінки кредитного ризику

●      повідомлення клієнта про те, що інформація про нього надаватиметься до кредитного реєстру.

 

У свою чергу кожен боржник банку:

●      матиме право доступу до інформації, яка міститься про нього в кредитному реєстрі

●      може вимагати внесення змін до такої інформації у разі незгоди з її змістом.