Плацдарм для земельної реформи

Олег Проценко, проектний менеджер Офісу секторальної децентралізації

Реформа децентралізації передбачає передачу новоствореним громадам ресурсів та відповідальності. В першу чергу це відноситься до земельних ресурсів, якими громада повинна мати можливість володіти та управляти. Але питання децентралізації земельних відносин вже довгий час не може зрушитися з місця. Але не дивлячись на відсутність структурних змін в земельній реформі, хочеться підвести підсумки 2016 року та позначити основні досягнення:

  • Дискусія щодо відміни мораторію на продаж земель с/г призначення перейшла на новий конструктивний рівень, де почали обговорювати конкретні механізми впровадження відкритого ринку землі, а не сперечатися про те потрібно чи не потрібно Україні відкритий ринок землі;
  • Прийняли законодавчі зміни, що дозволять урегулювати питання земель відумерлої спадщини;
  • Вирівняли диспропорції у платі за землю: тепер мінімальна орендна плата за державні та комунальні землі дорівнюватиме ставкам земельного податку за відповідні категорії земель.
  • Посилили вимоги щодо оренди земельних ділянок державної форми власності через аукціони;
  • Відкрили публічного доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру;
  • Запровадили електронні послугу з надання витягів з земельного кадастру та оцінки землі.

Не зважаючи на вищевказані досягнення вся позитивна динаміка була повністю перекреслена тим що Верховна Рада України 06 жовтня 2016 року знов проголосувала за продовження мораторію на продаж с/г земель ще на 1 рік до 01 січня 2018 року.

Завершився рік парламентськими слуханнями на тему: «Регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення: пошук української моделі», що відбулися 21.12.2016 року. В результаті слухань стало зрозуміло, що Україна лише на початку земельної реформи і що пройде ще не один рік до того поки українські політики знайдуть політичний консенсус для впровадження змін, які дозволять запровадити ринковий обіг земель, як це працює у всьому цивілізованому світі.

Міжнародний валютний фонд в свою чергу висунув вимогу відкриття ринку землі до кінця березня 2017 для отримання наступного траншу.