Об’єднані територіальні громади отримують власні доходи на 50% від можливого — Зубко

Наступним етапом проведення децентралізації в Україні має стати можливість приєднання територіальних громад сіл та селищ до міст обласного значення, - про це повідомив віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко. Він зазначив, що такий крок дозволить заощадити бюджетні кошти, оскільки замість проведення загальних виборів місцевих рад, можна буде дообирати лише необхідну кількість депутатів. Але ці норми стануть реальністю лише після ухвалення Верховною Радою змін до діючого законодавства. Мова йде про законопроект № 6466, який народні обранці підтримали в першому читанні ще в листопаді.

Також Геннадій Зубко зазначив, що на сьогоднішній день лідерами в питанні децентралізації  виступають Житомирська, Дніпропетровська, Тернопільська та Хмельницька області. Але для уряду принциповим є не просто кількість об’єднаних територіальних громад, а їх пропорційне зростання в усіх регіонах.

“В Україні створено 692 об’єднані територіальні громади. Загалом об’єдналися 3247 місцевих рад – майже третина усієї кількості сільських, селищних міських рад, які функціонували до початку процесу об’єднання”, - повідомив Геннадій Зубко. І додав, що “протягом січня-листопада 2017 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 173,5 мільярдів гривень, що складає 96,7% від річних планових призначень. Приріст надходжень до відповідного періоду минулого року склав 31,5% або 41,6 мільярди гривень”.

Але повноваження щодо доходів деякі громади використовують неналежним чином, розповів віце-прем’єр. Мовляв, є питання до обліку землі, нерухомості та навіть мешканців - а саме співвідношення користувачів соціальних послуг із платниками податку на доходи фізичних осіб. Також, за словами Зубка, існують невідповідності із виданими  дозволами на торгівлю тютюном і алкоголем та кількістю власників ліцензій: “Коли порівнюєш ці цифри, бачиш, що об’єднані територіальні громади отримують власні доходи десь на 50% від можливого. Йдеться про неефективно або невчасно оформлену чи передану в оренду землю, несплату податку на нерухомість тощо”.

 

Іншою проблемою, за словами віце-прем’єра, є перевищення попиту над пропозицію. Тобто, гроші на місцях є, але платити нема за що, оскільки практично усі заплановані в минулих роках об’єкти інфраструктури вже профінансовані. А нових якісних проектних рішень — немає.