МОЗ: Медична реформа ближча, ніж може здатися

У рамках упровадження медичної реформи в Україні Міністерство охорони здоров’я провело нараду із представниками регіональних департаментів. Консультативна зустріч між фахівцями  та розробниками відбулася 15-16 листопада 2017 року.

 

Нарада під назвою «Формування системи охорони здоров’я в Україні у 2018 році: первинна медична допомога, нові фінансові механізми, створення національної служби здоров’я, організація медичної допомоги матерям і дітям у контексті реформи» була організована за підтримки ЮНІСЕФ.

Серед тем і питань, які обговорювали, були перші кроки імплементації медичної реформи, а саме запуск Національної служби здоров’я України,автономізація медичних закладів і розвиток системи eHealth.

Заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк представив і пояснив основні елементи медичної реформи та надав фахівцями конкретизований план імплементації реформи з часовими рамками кожного етапу. Узгоджений із фаховою спільнотою план буде представлений Уряду, а після узгодження – на засіданні Кабінету Міністрів України та широкій спільноті.

Ієн Петт, старший радник із питань систем охорони здоров'я при Представництві Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ),поділився досвідом реформування системи охорони здоров'я в інших країнах. На його думку, медична реформа має однаково покращувати умови як для працівників сфери, так і для кожного українця.

«Найважливіше – це орієнтованість на пацієнта. Система охорони здоров’я може ефективно працювати лише тоді, коли її працівники будуть почуватися соціально захищеними, добре виконуючи свою роботу», - наголосив Петт.

Єжи Міллер, радник в.о. міністра охорони здоров’я, розповів про досвід реформування системи охорони здоров’я в Польщі. Подібна реформа там була ухвалена ще в 1999 році. Тоді зміни торкнулися не лише окремих секторів надання медичної допомоги, як це наразі відбувається в Україні, а всіх рівнів. «Наразі держава майже не втручається в роботу лікарів – здорова конкуренція є найкращою мотивацією для того, щоб працювати якнайкраще, і це безпосередньо впливає на дохід. Крім того, у нас функціонує електронна система, що охоплює всю країну і дозволяє на глобальному рівні аналізувати рівень захворюваності в країні і, виходячи з цього, планувати відповідні державні програми», - сказав Єжи Міллер.

Національна служба здоров’я України: план створення та формат

НСЗУ – один із невід’ємних елементів української медичної реформи. Саме ця служба буде розпоряджатися коштами і заключатиме договори із закладами охорони здоров’я по всій країні. На нараді в Міністерстві здоров’я Ірина Коваленко та Олексій Єгорченков із Ernst&Young представили графік та основні етапи створення і запуску НСЗУ. Як ішлося в доповіді, робота з розробки усієї необхідної документації та процесів триває вже рік, але створення служби після того,  коли законодавчо буде можливо це розпочати, відбудеться порівняно швидко. Одним із найважливіших факторів стане обрання голови Національної служби здоров’я України, адже саме від нього багато в чому залежатиме прозорість виконання реформи. Відбір відбудеться на конкурсній основі. Як повідомляли раніше, медичні заклади і лікарі-ФОП будуть заключати договори саме із НСЗУ, яка потім стежитиме за їх виконанням.

Розвиток сільської медицини

Відповідно до нещодавно ухваленого Парламентом законопроекту №7117, якість і доступність медичного обслуговування у сільській місцевості має зрости. Згідно із цим законопроектом, на сільську медицину в 2017 роцібуло виділено 4 млрд грнбюджетних коштів, наступного року надійде ще 1 млрд.

Лев Парцхаладзе, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, представив фахівцям та розробникам реформи типовий проект сільської амбулаторії. Його вже активно розробляють і скоро передадуть громадам, які розвиватимуть свою регіональну мережу закладів первинної медико-санітарної допомоги. Наявність цього проекту, за словами пана Парцхаладзе, може заощадити близько 10% коштів на будівництво. «За нашими підрахунками, зведення нової будівліу переважній кількості випадків дешевше, ніж ремонт старої, яка знаходиться в незадовільному стані. Окрім того, це набагато ефективніше – в новому проекті ми врахували найсучасніші технології енергозберігання», - зазначив Лев Парцхаладзе.

Олександр Жигінас, проектний менеджер реформи охорони здоров'я офісу реформ Кабінету Міністрів України, повідомив, що МОЗ разом із Мінрегіонбудом веде інтенсивну роботу над методикою запитів, згідно з якими будуть розподілятися кошти на сільську медицину.

Автономізація медичних установ

Для підписання угоди з НСЗУ медичний заклад має бути реорганізований з бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство. Автономізація закладу первинної медико-санітарної допомоги – обов’язкова умовою його входу в реформу. Основні кроки, які керівництво медичної установи має виконати для зміни її статусу викладені у відповідній методиці МОЗ.

У червні в цей механізм внесли деякі зміни: звільнення працівників лише при неможливості переведення, призначення керівника за конкурсом, а також скасовано необхідність оцінки майна і розрахунків з кредиторами. Наразі в МОЗ також ведеться робота над спрощенням умов ліцензування.