Мільярди на неліквіді — звіт про роботу ProZorro.Продажі

125 тисяч аукціонів та майже 5 мільярдів гривень проданих активів банків, державних та комунальних підприємств - ProZorro.Продажі відзвітували про результати роботи в 2017 році.

Унікальність проекту — в новій моделі аукціонів на основі голандської. Вона, за словами першого заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максима Нефьодова, дозволяє швидко реалізовувати активи, які до того не продавалися роками. “В основі проекту була проста ідея: перенести кращі практики системи публічних закупівель ProZorro на сферу продажу банківських активів. Але сам по собі виклик був непростий: треба було повністю змінити правила гри. Тому ми залучили наших партнерів по ProZorro – TransparencyInternational, а також частину проектної команди, яка взялася розробляти проект”, - розповів Максим Нефьодов.

“Вперше ми повністю розпродали банк — це ЕРДЕ Банк, - зазначив керівник проекту ProZorro.Продажі Олексій Соболєв. - А ще коли зрозуміли, що потрібно пришвидшити продаж активів від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, розробили разом із Нобелівським лауреатом Роджером Майєрсоном та Київською школою економіки голландську модель продажу. І вона спрацювала як треба”.

За останні чотири роки більш ніж 90 банків перейшли в управління Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Там зазначили: якби не була проведена реформа власної системи продажу, то виплачувати клієнтам гарантовані суми відшкодування було б неможливо. Так само, як і продавати майно збанкрутілих банків - аби спрямовувати отримані кошти на задоволення вимог кредиторів. “Ми запровадили підхід щодо максимального розкриття інформації про активи. Найсуттєвіша і найскладніша категорія з яких - це права вимоги”, - повідомив директор департаменту консолідованого продажу активів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Тарас Єлейко. Він додав, що для забезпечення максимальної ціни продажу активів просто необхідна була прозора процедура. “Так, ми перевели усі свої аукціони на електронні майданчики. Але, на жаль, було багато скарг на організаторів торгів. Тому наступним нашим кроком стало підписання меморандуму із НБУ, Мінекономрозвитку та TransparencyInternational. І вже восени 2016 року ми запустили наш спільний проект ProZorro.Продажі”, - зазначив Тарас Єлейко.

Виконавчий директор TransparencyInternational Україна Ярослав Юрчишин певен:  “Досягнення Фонду по розчищенню банківської системи можна ставити у приклад іншим країнам у всьому світі. А сам проект — є яскравим прикладом синергії влади, бізнесу та громадянського суспільства”.

В 2018 році через ProZorro.Продажі планують провести повний розпродаж активів десятків банків-банкрутів та запустити разом із Фондом держмайна так звану “малу приватизацію”. Ще однією новацією стане підключення до системи лотів “Укрзалізниці” та інших великих держпідприємств. Наостанок керівництво проекту  ProZorro.Продажі висловило сподівання, що в новому році до електронних торгів вдасться приєднати всі області України.