ВИЗНАЧЕНО ПІЛОТИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ - ПЕРШІ 159 ОБ’ЄДНАНИХ ГРОМАД ІДУТЬ НА ПЕРШІ ВИБОРИ.

Сьогодні 09 вересня 2015 року в Українському домі пройшло засідання Ради регіонального розвитку, учасниками якої були  Президент України Петро Порошенко, голова Верховної ради України Володимир Гройсман,  Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко , керівники 24 обласних адміністрацій, Голова КМДА та представники органів місцевого самоврядування.

На засіданні Президент України підписав Указ «Про забезпечення проведення демократичних, чесних і прозорих місцевих виборів 25 жовтня 2015 року»,  а також було розглянуто 2 важливі питання, щодо реформи децентралізації:

  1. Проведення перших виборів в об’єднаних територіальних громадах.
  2. Державна підтримка об’єднаних територіальних громад.

Глава держави зазначив, що перші 159 об’єднаних територіальних громад на цих місцевих виборах вже обиратимуть собі тих лідерів, які реально розвиватимуть території, залучатимуть інвестиції та візьмуть на себе відповідальність за життя громади. 

Було наведено дані останніх соціологічних досліджень, згідно з якими 74% громадян підтримують реформу з децентралізації. «Ця реформа є ще одним гарантом подальшої демократизації України, бо фінансова влада розосереджується між тисячами громад, які і є основою децентралізації», – заявив Петро Порошенко.

 

 «Вперше за 24 роки нашої історії Президент та Уряд, київська влада добровільно позбавляються частини надзвичайно важливих своїх повноважень і передає їх територіальним громадам, на користь виконкомів, які формуються відповідними радами. Не треба вже більше з Києва нікого призначати, бо обирають і несуть відповідальність за свій вибір депутати місцевих рад, яких обирає громада», – сказав Петро Порошенко.

Глава держави наголосив, що поточна діюча система призначень голів державних адміністрацій, як обласних, так й районних не відповідає європейським стандартам: «Ми в Києві розглядаємо тисячі резюме, обмінюємося тонами паперів і з дистанції у 800 кілометрів вирішуємо конкретні проблеми, які знаходяться під носом у людей, які проживають на території громади... Я думаю, треба довіряти власному народу, треба довіряти мешканцям громади і треба їм дати право визначати, що саме треба робити», – сказав Глава держави.

Говорячи про контрольно-наглядовий інститут префектів, Президент роз’яснив функції та процедуру їх призначення: «Вони не втручаються в управління територією, а лише наглядають за дотриманням Конституції та законів; координують процеси, пов'язані з обороною та безпекою. Хто спробує префектами лякати дітей – не вийде, бо це брехня». За словами Президента, у префектів залишається лише право оскаржити у суді незаконне рішення місцевої ради, а призначає префектів не Президент одноосібно, а виключно і лише за поданням Уряду, за механізмом, за яким зараз призначаються голови місцевих адміністрацій.

У своєму виступі  під час засідання Ради регіонального розвитку Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко  пояснив, що перші 159 об’єднаних територіальних громад на цих місцевих виборах будуть обирати керівництво об’єднаних громад в вони стануть фактично пілотами реформи децентралізації, на які рівнятиметься вся країна.

До 74 територіальних громад, у яких призначено перші вибори обласними радами, додатково приєдналося 85 територіальних громад, вибори в яких будуть проведені завдяки прийнятому парламентом закону.

Утворення такої кількості об’єднаних територіальних громад стало можливим завдяки злагодженим діям Президента України, Голови Верховної Ради України та Уряду, які в найкоротші терміни змогли підготовити та прийняти законопроект№ 3008 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо організації проведення перших виборів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (підтримали  227 народних депутатів), яким позбавлено органи місцевого самоврядування обласного рівня повноважень щодо об’єднання територіальних громад базового рівня, а також повноважень призначати дату перших місцевих виборів в об’єднаних громадах.

Проект закону визначив, що у разі прийняття місцевими радами рішення про створення об'єднаної територіальної громади, а також підтримання такого об'єднання на місцевому референдумі, сільські, селищні, міські голови звертаються до обласної державної адміністрації задля перевірки такого рішення вимогам Конституції та чинного законодавства.

 «Я переконаний, що ці нові об’єднані територіальні громади стануть реальним прикладом позитивних змін у процесі реформування. Основна мета об’єднання у тому, щоб не тільки міські, а передусім сільські, селищні об’єднані громади досягли рівня спроможності міст обласного значення», - проголосив Віце-прем’єр-міністр України.

Віце-прем’єр-міністр України підкреслив, що Уряд надає максимальну підтримку об’єднаним територіальним громадам необхідними фінансовими ресурсами та організаційним і методичним супроводом.

Як один із пріоритетів, Урядом здійснено перший етап фінансової децентралізації: прийнято зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України щодо передачі органам місцевого самоврядування додаткових бюджетних повноважень і закріплення стабільних джерел доходів для їх реалізації.

У результаті вдалося суттєво покращити фінансовий стан місцевого самоврядування.

Так за січень – серпень поточного року доходи місцевих бюджетів зросли майже на 40 %, що складає 17,6 млрд. гривень.

Це значні додаткові надходження, якими громади можуть самостійно розпорядитися і спрямувати їх на ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності, благоустрій, на капітальний ремонт житлового фонду та закладів соціально-культурної сфери (в першу чергу освіти, охорони здоров'я, культури), на соціальну допомогу та придбання ліків для окремих категорій громадян, на інші потреби громади.

«На черзі кропітка робота над розробкою проектів типових документів необхідних для діяльності об’єднаних територіальних громад, моделювання їх бюджетів та кадрового забезпечення, здатних забезпечити доступність та належну якість публічних послуг для громадян. Лише ефективна система місцевого самоврядування на всіх його рівнях з передачею на місця значної частини повноважень та забезпечення достатніми фінансовими ресурсами територіальних громад зможе вивести Україну до європейського рівня в усіх сферах життя»,  - наголосив Геннадій Зубко