Важливі кроки у впровадженні реформи освіти

Цього тижня відбулось розширене засідання Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти на тему імплементації Закону “Про вищу освіту”. Прийняття закону – це лише пів справи. Процес впровадження реформи вимагає значних організаційних та експертних зусиль. За неповний рік університети відчули академічну автономію. Але тепер на порядку денному прискорення запровадження дієвого механізму фінансової автономії, а саме можливості розпоряджатися власними коштами, спрямовуючи на актуальні потреби розвитку закладу. Міністерство освіти просто зобов’язане прискорити процес оновлення нормативно-правової бази, яка допоможе ВУЗам адаптуватись до нових умов.

Закон «Про вищу освіту» запроваджує нові правила гри для галузі, до яких більшість вищих навчальних закладів ще не готові. Адже автономія означає не тільки більше прав, а й більше відповідальності. Автономія — це бажання брати на себе відповідальність за розвиток університету.

У засіданні комітету взяли участь представники Міністерства культури, Міністерства охорони здоров'я та Міністерства оброни, представники ректорського корпусу та академічного середовища, громадськості, експерти. Імплементаційний процес має передбачати проходження широкого громадського обговорення усіх постанов для погодження позицій стейкхолдерів та уникнення недоліків у нормативних актах.

Нагадаємо, що закон «Про вищу освіту» було ухвалено 1 липня 2014 р.

Новий закон став гідним завершенням тривалої роботи експертів починаючи з 2012 року та став можливий через активну позицію, в першу чергу. студенства (на початку 2012 року спроби тодішнього міністра освіти Д. Табачника вплинути на обрання ректора КПІ спровокували масові студентські мітинги. Після чого Прем'єр-міністр доручив М. Згуровському роботу над новим законом «Про вищу освіту».

Олена Заплотинська, проектний менеджер реформи освіти при Національній Раді Реформ «Попереду багато роботи. Згідно з Програмою дій уряду, міністерство має розробити близько 40 постанов щодо імплементації Закону «Про вищу освіту». Наразі розроблено 24 — тільки 10 прийняті, інші — на погодженні. Закон «Про вищу освіту» - це перша реформа після Майдану, а тому очікування від неї дуже високі».