«Успішна реформа у сфері державних закупівель допоможе розвинути конкуренцію і створити однакові, рівні умови для всіх гравців», - Ян Томбінський

Успішний запуск електронної системи ProZorro є тільки початком реформи системи державних закупівель. Попереду — переведення всіх закупівель в державі в електронний формат, навчання державних замовників, гармонізація законодавства з нормами ЄС, введення системи ризик-менеджменту тощо. Це неможливо здійснити без чіткої стратегії або «дорожньої карти», яка закріплює ключові завдання реформи і строки їх виконання. Міністерство економічного розвитку і торгівлі провело презентацію такої «дорожньої карти» під час другої Міжнародної конференції з державних закупівель «Стратегічні напрями реформи державних закупівель в Україні – вимір ЄС, останні зрушення та основні виклики».

Ян Томбінський, Посол ЄС в Україні, нагадав, що реформа державних закупівель, гармонізація українського законодавства в цій сфері із законодавством ЄС є одними з умов Угоди про асоціацію з ЄС. За словами посла ЄС, корупція в системі держзакупівель має великий негативний вплив на всю економіку України. Успішна реформа в цій сфері допоможе розвинути конкуренцію і створити однакові, рівні умови для всіх гравців. «Від зростання конкуренції, в першу чергу, за рахунок відкриття ринку для малого і середнього бізнесу, виграють всі. Для держави це зменшення корупції. зростання якості товарів і послуг, які закуповуються за бюджетні кошти. Для економіки і бізнесу – важливий перспективний напрямок розвитку. А затвердження нових прозорих стандартів роботи, допоможе у розвитку громадянського суспільства», — додав Ян Томбінський.

Для успіху реформи треба мати чітку ціль і «дорожню карту», яка визначає, що і коли необхідно зробити, підкреслив П’єр Дельсо, заступник генерального директора Генерального директорату внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та малого і середнього бізнесу Європейської Комісії. Він зазначив, що реформа держзакупівель – це засіб, який дозволяє провести системні зміни в економіці і суспільстві. «Україна демонструє вражаючий прогрес в цій реформі. Але є значні виклики, в першу чергу, боротьба с корупцією. Електронні закупівлі – це лише один з інструментів. Для успіху необхідне проведення також інших реформ. Але, як кажуть, поразка – то не опція», — підкреслив П’єр Дельсо.

Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов розповів про перші значні досягнення реформи держзакупівель. Менш ніж за рік тестової експлуатації електронна система ProZorro вже заощадила бюджету понад 430 млн. грн. Загальний обсяг тендерів в системі перевищив 26 тис. з плановою сумою у 5,8 млрд. гривень. При цьому на створення пілоту не було витрачено жодної копійки бюджетних коштів – проект був створений завдяки підтримці бізнесу та міжнародних донорських організацій. Ще одне важливе досягнення – приєднання України до «Угоди про державні закупівлі» (WTO Government Procurement Agreement, GPA) , що відкриває українським компаніям глобальний ринок державних закупівель країн СОТ обсягом у 1,7 трлн. дол.

Мінекономрозвитку працює і над законодавчим забезпеченням реформи. Закон щодо змін в процедурі держзакупівель (законопрект 2087а) вже прийнятий парламентом і підписаний Президентом. Другий ключовий документ — Закон «Про публічні закупівлі», дозволить перевести всі закупівлі в державі протягом наступного року в електронний формат. Уряд вже погодив проект, і найближчим часом від надійде на розгляд Верховної Ради.