Уряд відкрив шлях до проведення якісного і незалежного аудиту держкомпаній

Кабінет Міністрів України 4 червня прийняв Постанову “Про деякі питання проведення аудиту суб’єктів господарювання державного сектору економіки”. Цей документ відкриває шлях до проведення якісного і незалежного аудиту найбільших держкомпаній із залученням найкращих аудиторських фірм.

Регулярна аудиторська перевірка дасть об’єктивне уявлення про фінансовий стан і результати діяльності держпідприємств, дозволить покращити управлінські рішення та сприятиме залученню інвестицій.

«Держава і громадяни по суті є акціонерами держкомпаній і повинні розуміти, які активи мають держпідприємства, скільки вони заробляють, звідки беруться збитки, і як розподіляються фінансові потоки. Незалежний та якісний аудит – це визанана практика в усьому світі і важлива частина реформи держпідприємств в Україні», - упевнений старший радник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Адомас Аудіцкас, відповідальний за реформування держпідприємств.

Дія Постанови поширюється на акціонерні та унітарні держпідприємства, активи яких перевищують 250 млн грн (крім банків). Таких великих держпідприємств в Україні 183.

Аудиторські фірми обиратимуть на основі тендеру за такими критеріями:

  • для держпідприємств з активами понад 2 млрд грн або річною виручкою понад 1,5 млрд грн (84 об’єкти) встановлено найбільш жорсткі критерії відбору аудиторських фірм: реєстрація в Україні, відповідний досвід аудиту, не менше 100 аудиторів у штаті (в тому числі не менше 15 аудиторів з міжнародним сертифікатом АССА, IFAC, AICPA, ICAEW та не менше 5 аудиторів з українським сертифікатом), чинний договір страхування професійної відповідальності, а також річний обсяг виручки не менше 30 млн грн, що є показником незалежності такої аудиторської фірми від одного замовника;
  • для держпідприємств з активами понад 250 млн грн (99 об’єктів) встановлено аналогічні, але менш жорсткі критерії відбору аудиторів.

«Звіти державних компаній повинні перевіряти аудитори з найкращою світовою репутацією, чиїм висновкам можуть довіряти як держава та громадяни України, так і міжнародні кредитори та інвестори» - додав Адомас Аудіцкас.

Дана Постанова скасовує чинні обмеження на витрати держпідприємств на проведення аудиту (до цього держкомпанії могли витрачати на ці цілі не більше 1,5% чистого прибутку). Це дозволить проводити аудит навіть збиткових держпідприємств, яких в Україні доволі багато.

Крім того, відтепер держпідприємства можуть проводити аудит без затримок, оскільки із прийняттям Постанови анульована заборона на витрати на аудит до затвердження фінплану підприємства.

Джерело