Сприятливі умови для приватних закладів освіти

17липня 2015 р. Верховна рада прийняла за основу проект закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для надання освітніх послуг дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами недержавної форми власності".

Законопроектом пропонується звільнити приватні дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади від сплати податку на прибуток, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також від сплати земельного податку.

Законопроект підготовлено з метою створення додаткових умов для розвитку системи освіти України, зокрема для залучення позабюджетних інвестицій в збереження, удосконалення та розвиток інфраструктури системи освіти України, створення нових навчальних місць для дітей, створення нових робочих місць; забезпечення розвитку та розширення мережі загальноосвітніх та дошкільних навчальних  закладів.

Створення сприятливих умов для приватного капіталу у сфері освіти позитивно вплине на вирішення проблеми з дефіцитом місць у дитсадках.

Провідні країни світу забезпечують освітні права учнів незалежно від місця навчання через створення відповідних умов: надання школам приміщень і земельних ділянок без орендної плати (або за символічну плату), фінансування за принципом «кошти йдуть за учнем» тощо. Кількість приватних шкіл складає в країнах ЄС понад 20% від загальної кількості, а, приміром, у Нідерландах ця цифра сягає 75%.

В Україні кількість приватних  загальноосвітніх навчальних закладів становить 1% від загальної кількості (приватні заклади освіти навчають 0,5% від загальної кількості учнів).

Кількість приватних дитсадків становить 1,8% від загальної кількості дошкільних учбових закладів в Україні (дошкільнят в цих приватних садочках становить 1% від загальної кількості дошкільнят у дитсадках України).

У період фінансової кризи кожною приватною школою додатково створюється від 20 до 100 робочих місць педагогічного та адміністративно-обслуговуючого персоналу (без допомоги державного або місцевого бюджету), за які школа сплачує відповідний єдиний соціальний внесок (наприклад, у місті Києві щорічно ця сума складає більше 16 мільйонів гривень)