Ратифікація програми «Горизонт 2020» відкриє нові можливості для науки

15 липня Верховна Рада ратифікувала Угоду між Україною і Європейським Союзом про участь України у програмі Європейського Союзу «Горизонт 2020»

«Горизонт 2020» є рамковою програмою ЄС  на 2014-2020 рр. з досліджень та інновацій з загальним фондом близько 70 млрд. євро. 

Мета програми – розвиток економіки, побудованої на зв’язку між науковими дослідженнями та інноваціями, а також "перенесення наукових ідей з лабораторій до ринку". 

Участь України в "Горизонті 2020" дозволить значно підвищити рівень залучення українських науковців, університетів, науково-дослідних інституцій до спільних європейських наукових досліджень і створить основу для структурних реформ у науковій сфері України.

Водночас  "Горизонт 2020", незважаючи на свій величезний бюджет, є високо конкурентною програмою, котра вимагає навичок подання заявок та уміння боротись за гранти за допомогою новітніх ідей. Необхідно розуміти сучасні наукові тренди та функціонування ринку інновацій. 

Для значної частини науково-освітянської спільноти цей процес може здатися не таким простим. 

Міністерство освіти і науки заявило про свою готовність надавати консультативний супровід потенційним учасниками програми – вчити, ознайомлювати і пояснювати. Крим того, політикою програми передбачено створення мережі національних контактних пунктів, котрі слугуватимуть як інформаційні центри. 

Будуть організовані спеціальні тренінги для того, щоб ознайомити університети з умовами та правилами долучення до програми.

Серед пріоритетних дослідницьких напрямків – підвищення конкурентоспроможності виробництва, розвиток ІКТ, нано- та біо- технологій, нового матеріалознавства, космічної галузі, а також пошук відповідей на найбільш гострі соціальні виклики в сфері охорони здоров’я, демографії, екології, сільського господарства та енергетики.

Участь в програмі передбачає внесок, котрий розраховується відповідно до ВВП країни. Враховуючи складну фінансову ситуацію, європейською стороною були запропоновані безпрецедентні фінансові умови для Україні – знижка у 95% від суми внеску, а також можливість повернення 50% від решти суми за рахунок інструментів міжнародної технічної допомоги. 

На сайті Міністерства освіти буде опубліковано детальний план імплементації програми, котра зараз напрацьовується з Єврокомісією.