Пакет законопроектів про автономізацію медичних закладів винесено на громадське обговорення

Міністерство охорони здоров'я опублікувало пакет законопроектів, спрямованих на автономізацію державних та комунальних медичних закладів. Ідеться про проект Закону "Про внесення змін до деяких актів щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я", а також про внесення відповідних змін до Бюджетного та Податкового кодексів.

Проекти зокрема передбачають:

 • Перетворення бюджетних медичних закладів на державні або комунальні неприбуткові чи прибуткові підприємства;
   
 • Можливість для медичних закладів залучати кошти від фізичних та юридичних осіб;
   
 • Можливість для закладів самостійно розпоряджатися власними бюджетами, зокрема відкривати рахунки в банках;
   
 • Перехід медичних закладів на контрактні відносини ("замовник - виконавець") з розпорядниками бюджетних коштів;
   
 • Перехід лікарів на контрактні відносини з медичними закладами; конкурсний відбір на керівні та інші позиції в медичних закладах та численні інші зміни.
   

В результаті прийняття цих законопроектів очікується, що уряд відійде від застарілого принципу "утримання" закладів (навіть якщо вони є неефективними), та перейде до здійснення оплати за фактично надані медичні послуги.

Заклади, в свою чергу, позбудуться численних штучних обмежень. Вони зможуть залучати кошти з будь-яких не заборонених законом джерел, а також вільно ними розпоряджатися. Таким чином, як очікується, у них зникнуть стимули до тінізації коштів, а також з'являться стимули до підвищення ефективності своєї роботи.

Тексти законопроектів доступні на сайті Міністерства охорони здоров'я України:

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких актів щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я"

Проект Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я"

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я"