Нові можливості для розвитку дитячих садків

Ухвалений и затверджений новий Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів, а також внесені зміни до Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів.

Завдяки прийняттю нового Санітарного регламенту для дитсадків створені умови для розвитку мережі дошкільних закладів, а саме – дозволено відкривати садки у житлових та нежитлових приміщеннях, необов'язково мати харчоблок для дитсадка повного дня та обладнувати окремі спальні приміщення.

Спрощені норми утримання дошкільних закладів, через вилучення дрібної нераціональної регламентації; дозволено – у тих садках, де немає можливості обладнати харчоблок – користуватися послугами кейтерингу (як правило, для приватних ДНЗ). Дозволено, за згоди батьків, використовувати кондиціонери та зволожувачі повітря. Замість стаціонарних ліжок, можна використовувати матраци, це дозволить більш раціонально використовувати приміщення – шляхом суміщення ігрової кімнати зі спальнею.

Зміни у Типових штатних нормативах ДНЗ дозволяють директору садка змінювати штати та вводити посади, які не передбачені штатними нормативами для такого закладу (в межах фонду оплати праці). Для інклюзивних груп введено посаду "асистент вихователя". Це дасть можливість забезпечити належні умови для  відвідування садків дітям з особливими потребами.

Підготовка нового Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів була одним із завдань Національної ради реформ Міністерству охорони здоров’я та Міністерству освіти і науки України восени 2015 року. Була створена міжвідомча робоча група для розроблення нового документу, в якій взяли участь як представники громадськості, так і неурядових організацій.

Попередній нормативний документ – Санітарні правила і норми для дошкільних навчальних закладів (2013) – містив надмірну регламентацію роботи садків та унеможливлював отримання ліцензії малими приватними садками, окрім того створював численні корупційні ризики через неможливість виконання нераціональних норм (щодо облаштування приміщень та ігрових майданчиків, озеленення території тощо).

В результаті кількість приватних садків за останні декілька років зменшилась з 378  у 2011 до 200 у 2015, розвиток мережі комунальних дитсадків відбувається дуже повільно (з 14,9 тис. у 2010 до 15 тис. у 2014 р.). Черга до дитячих садків на початок 2016 року – 90 тис. дітей.

Очікується, що до кінця 2016 року буде збільшена кількість місць у дитсадках та збільшиться кількість приватних дитсадків.