НБУ посилить функцію нагляду за фінансовими послугами

20 липня 2015 Президент України подав до Парламенту Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг.

Відповідно до пропозицій законопроекту, до Нацбанку буде передана функція регулювання та нагляду за страховими компаніями, кредитними спілками, ломбардами. До НКЦПФР перейдуть повноваження щодо регулювання та нагляду у системі пенсійного забезпечення,  за функціонуванням фінансово-кредитних механізмів й управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю.

За словами Тараса Козака, Президента інвестиційної групи «Універ»: «Внесений Президентом ПЗУ про розформування НКФП – черговий крок по наведенню необхідного порядку на фінансових ринках України. Адже мало хто буде сперечатися з тезою, що ця комісія тривалий час була надзвичайно неефективною, непрозорою і корумпованою. Законопроект 2413-А несе дві чіткі позитивні зміни: скорочення кількості контролюючих органів та усування подвійного нагляду. Також маю надію, що це реформування підвищить якість регулювання на ринку фінансових послуг, адже ці функції передаються в НБУ, який вже довів свою інституційну спроможність, принциповість і незалежність. У разі прийняття цього ПЗУ суттєво підвищується відповідальність НКЦПФР за створення і функціонування накопичувального пенсійного страхування. В цілому, законопроект давноочікуваний і необхідний. Хоча він не розв’язує усі проблеми, але просуває фінансовий ринок у потрібному для економіки країни напрямку».

Ухвалення закону є важливим етапом реформи фінансового сектору. Серед його переваг варто назвати: усунення дублюючих функцій на ринку; підвищення якості нагляду; приведення системи у відповідність до стратегії сталого розвитку «Україна-2020».

Вікторія Страхова, проектний менеджер реформи фінансово сектору зазначила: «У світі існують різні моделі побудови нагляду за фінансовим ринком. В Чехії, наприклад, центральний банк здійснює нагляд як за банками, так і  страховими компаніями. Ключовим для стабільності фінансової системи є якість здійснюваного нагляду. Й НБУ, й НКЦПФР вже почали реформування наглядових систем, й за підтримки міжнародних донорів забезпечать їх відповідність найкращим міжнародним практикам».