Найближчим часом можуть початись закупівлі ліків та вакцин через міжнародні організації

Міністерство охорони здоров’я України визначило перелік міжнародних організацій, яким буде передано державні закупівлі ліків та вакцин. Мова йде про наступні організації: ООН (ПРОООН, ВОЗ, ЮНІСЕФ) та закупівельне агентство з Великої Британії Crown Agents.

Ще 19 березня 2015 року було прийнято закони про передачу закупівель ліків та вакцин міжнародним організаціям. Цей крок мав радикально вирішити проблему з корупцією та неефективністю у сфері держзакупівель ліків, через які щороку закупівлі або перебували під загрозою, або проводилися за завищеними цінами внаслідок використання корупційних схем.

Відповідно до законів, до 2019 року МОЗ поступався функцією закупівель за більшістю державних програм на користь міжнародних організацій. Тим часом мала би бути побудована нова національна система закупівель, ефективна та позбавлена корупції.

Однак після прийняття законів процес практичної передачі закупівель міжнародним організаціям відбувався дуже повільно. Це викликало занепокоєння з боку пацієнтських організацій, стурбованих загрозою провалу реформи державних закупівель.

Обрання міжнародних організацій – важливий крок вперед у процесі передачі закупівель. Тепер нічого не заважає цим організаціям почати укладання контрактів в межах частини державних програм.

Довідка.

  • Існує 18 державних програм в охороні здоров’я, реалізація яких відбувається у вигляді закупівель ліків. Наприклад, це програми з вакцинації або лікуваня таких хвороб, як ВІЛ/СНІД, туберкульоз та онкологічні захворювання.
  • За даними Служби безпеки України у 2012-2013 роках завищення цін на препарати в межах держзакупівель складало до 40%.
  • За даними громадської організації «Центр протидії корупції» у 2014 році близько 1,1 млрд. грн. були використані в сфері держзакупівель ліків із суттєвими порушеннями або неефективно.