Моніторинг сприйняття пріоритетних реформ: комунікація на місцях – запорука помітних змін

20 грудня відбулася презентація результатів першого року моніторингу сприйняття прогресу реформ, який здійснює Kantar TNS Ukraine на замовлення офісу підтримки Національної ради реформ. Секретар Національної ради реформ, заступник Глави Адміністрації Президента України – Дмитро Шимків, і заступник Генерального директора Kantar TNS Ukraine – Світлана Винославська розповіли про основні тренди, що проявились в результаті онлайн-моніторингу прогресу сприйняття реформ від вересня 2015 року до вересня  2016-го.

Дмитро Шимків: «Моніторинг сприйняття реформ – такий самий ефективний інструмент проектного підходу до управління реформою, як і карти показників (scorecards) чи паспорт реформи. Суть моніторингу проста: отримати оперативний (щомісячний) зріз сприйняття населенням прогресу реформ: у динаміці. Проводилось як опитування за загальними показниками – довіра до інституцій, ефективність їх роботи, прогрес реформ, так і більш глибока оцінка 2-3 реформ щомісяця – задля більш детального виявлення закономірностей та особливостей прогресу чи його зупинки».

До п’ятірки найбільш динамічних реформ за показником сприйняття люди віднесли: реформу системи національної безпеки та оборони, програму просування інтересів України в світі, реформу державних закупівель, реформу правоохоронної системи, децентралізацію.

Світлана Винославська: «Боротьба з корупцією є однією з найбільш помітних для респондентів темою. Однак вони низько оцінюють її результативність. При цьому, громадяни вірять у свої сили у боротьбі з корупцією на низовому рівні та готові до зміни своєї поведінки - все більше людей не згодні давати хабар».

Через усі 12 хвиль опитування прослідковується один висновок: активна комунікація допомагає українцям зрозуміти, що відбувається в країні у сфері реформ та формує їх ставлення до змін. Проте PR не здатен вплинути на оцінку ефективності будь-якої реформи без конкретних відчутних дій.

«Ми бачимо очевидний прогрес у сприйнятті тих реформ, де є висока результативність дій влади. Наприклад, завдяки електронній системі Prozorro вдалось вивільнити понад 8 млрд. грн – кошти, які можуть бути використані заради інших потреб держави, або інвестовані. Децентралізація: на кінець року очікується понад 350 об’єднаних територіальних громад (минулого тижня у 140 нових утворених громадах пройшли перші вибори). Доходи бюджетів ОТГ зросли майже у 7 разів. Громади майже повністю вибрали запланований 1 млрд субвенцій для втілення місцевих проектів. Реформа освіти: ухвалено закони Про освіту, Про професійну освіту, прийнято нові санітарні регламенти тощо. Перелік можна продовжувати і він лише підтверджує тенденцію» - говорить Секретар Національної ради реформ Дмитро Шимків.

Серед інших наявних трендів варто виділити вагу оцінок ефективності реформ за рахунок респондентів, що мешкають у невеликих містах. «Жителі малих населених пунктів більш високо оцінюють ефективність певних реформ, ніж жителі великих міст. Скоріше за все вони більше відчувають реформу на своєму власному житті. Це стосується, зокрема, реформи децентралізації. При цьому, якщо жителі малих міст та сіл виявляють більш глибоке розуміння та ставлення до формування нових територіальних громад, то у питанні реформи правоохоронних органів вони схильні бути більш скептичними, тому що не відчувають цієї реформи на власному житті» - констатує Заступник Генерального директора Kantar TNS Ukraine Світлана Винославська.

Учасники презентації зійшлись на тому, що моніторинг сприйняття прогресу реформ дозволяє виробити чіткі індикатори для кожної реформи. В свою чергу це дозволить дисциплінувати лідерів реформ та скоординувати зусилля команд, які працюють над виконанням різних завдань в межах теми. Крім того, це дозволить більш злагоджено підходити до формулювання повідомлень та ретельніше обирати інструментарій комунікацій.

Проект «Моніторинг сприйняття прогресу реформ» був ініційований проектним офісом Національної ради реформ у вересні 2015 року з метою більш повного відображення прогресу реформ. Відповідно до концепції проекту, вимірювання громадської думки по загальних запитаннях довіри до органів влади, поінформованості та помітності прогресу реформ здійснюється щомісячно. Крім того, кожного місяця відбувається більш глибоке опитування респондентів по трьох з вісімнадцяти пріоритетних реформах.

Опитування проводить компанія Kantar TNS методом онлайн-опитування. Географія дослідження - вся Україна (крім АРК), міське населення, чоловіки і жінки у віці 18-55 років. Вибірка 1000 респондентів, квотна за статтю, віком, регіоном і розміром населеного пункту.

Моніторинг сприйняття реформ у суспільстві. Підсумки першого року моніторингу