«Комісія з цінних паперів та фондового ринку має збудувати сучасний фондовий ринок з прозорим регулюванням» - Тимур Хромаєв, голова НКЦПФР.

Зміни у діяльності Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є невід’ємною частиною реформи фінансового сектору. Розпочавши масштабне очищення фондового ринку, голова НКЦПФР вирішив пояснити логіку подій та наступні кроки реформи під час брифінгу.

За словами очільника регулятора,  завданням Комісії є забезпечення прозорого ціноутворення активів (акцій), оскільки в цій сфері фіксувалися масові зловживання. «За останні 18 місяців загальний обсяг торгів таких емітентів склав 400 млрд грн. Це наглядно ілюструє масштаби проблеми», - заявив Тимур Хромаєв. За словами голови НКЦПФР, упродовж останніх трьох місяців Комісія зупинила роботу таких 78 емітентів. «Активи цих компаній переважно складаються з сумнівних фінансових інструментів. Як правило, їх штат налічує невелику кількість працівників, для яких встановлено номінальну зарплатню (близько 3000 грн), а капіталізація є необґрунтовано завищеною. Серед цих емітентів можливі зловживання з цінними паперами», - підсумував Тимур Хромаєв.

Упродовж лише одного тижня Комісія порушила 10 справ та анонсувала продовження розслідувань. НКЦПФР обіцяє застосовувати усі наявні методи та інструменти, аби розкрити усі схеми і впорядкувати ринок. «Ми дуже сподіваємося на підтримку з боку СБУ та інших силових органів у цьому непростому процесі» - говорить очільник Комісії.

Серед пріоритетів НКЦПФР - налагодження регулювання, у чому мають допомогти міжнародні донори і організації. В рамках співпраці з ЄБРР розробляється комплекс заходів із побудови сучасної інфраструктури і підвищення якості фінансових інструментів. «Упродовж 20 років ніхто не виявляв бажання врегулювати систему ціноутворення на фінансовому ринку, додавши йому прозорості», - каже Хромаєв. Крім того, буде Комісія планує завершити централізацію депозитарної діяльності, що сприятиме підвищенню рівня захищеності депозитарних активів та надання впевненості іноземним інвесторам.

За підтримки МВФ та IOSCO Комісія розробляє план заходів щодо підвищення незалежності та посилення його повноважень.

«Першочергове завдання - зняти мораторій на здійснення перевірок Комісією. Сподіваємось, що у вересні Верховна Рада проголосує відповідні законопроекти, – каже Хромаєв. – Упродовж 3-4 місяців необхідно посилити повноваження стосовно розслідування порушень на ринку, що включає розкриття інформації та банківських таємниць». Мова також йде про надання можливості іноземним регуляторам здійснювати розслідування в Україні.

Ще однією метою НКЦПФР, про яку говорив її голова під час брифінгу, є відмова від бюджетного фінансування. «У більшості країн світу регулятор фінансується ринком, а не державою. А рівень маржинальності фондового ринку дозволяє здійснювати необхідні відрахування». Тимур Хромаєв відзначив необхідність підвищення мотивації працівників Комісії, залучення молодих прогресивних фахівців та запровадження сучасних технічних засобів. Все це призведе до покращення якості нагляду та ефективності роботи ринку.

У подальшому Комісія планує публічно звітувати про хід та результати «фондового очищення» - безпрецедентного процесу, якого фондовий ринок України не знав за весь період свого існування.