Громадськість допомагає Уряду долати корупцію

Сьогодні на засіданні КМУ була презентована та одностайно підтримана антикорупційна урядово-громадська ініціатива "Разом проти корупції". Ініціатива є консолідованим планом антикорупційних заходів міністерств, які напрацьовані спеціалістами міністерств та Секретаріату КМУ разом з профільними експертами від громадськості (РПР, ТІ Україна та інші) та Проектного офісу Національної ради реформ. Ініціатива має за мету виконання трьох головних завдань:

  1. Об’єднання зусиль Кабінету Міністрів України та громадянського суспільства задля подолання корупції в Україні.
  2. Запровадження комплексного та системного підходу до імплементації антикорупційної реформи.
  3. Забезпечення ефективної комунікації з суспільством та відновлення довіри до влади.

Ще в липні цього року Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив Секретаріату КМУ створити спеціальну робочу групу з підготовки плану антикорупційних заходів міністерств у рамках спільної ініціативи Уряду та громадськості. Задля забезпечення успіху антикорупційної реформи кожне міністерство, а в ідеалі – усі органи державної влади та місцевого самоврядування мають включати антикорупційні заходи до числа своїх пріоритетів.

"Всі ми маємо розуміти, що боротьба з корупцією має концентруватися не лише в антикорупційних органах. Кожне відомство має визначати та реалізовувати заходи, які унеможливлять корупцію всередині. Адже головне – не спіймати усіх до одного корупціонерів, а зробити так, щоб у них не було можливості вимагати хабаря або красти бюджетні гроші", – наголосила під час свого виступу Наталія Севостьянова, перший заступник Міністра юстиції.

Робоча група під керівництвом Секретаріату КМУ розпочала роботу в липні цього року і за цей час, залучаючи профільних експертів, допомогла міністерствам напрацювали ініціативи, які до кінця року можуть показати суттєвий прогрес у запобіганні та боротьбі з корупцією в кожному відомстві. Це майже 90 заходів, за повну або часткову реалізацію яких до 9 грудня (Міжнародний день боротьби з корупцією) відповідатиме особисто кожен з міністрів.  

І це – лише початок. З прийняттям відповідного розпорядження КМУ міністерства зобов’язуються на своїх веб-сайтах розміщувати конкретні плани з розписаними кроками та термінами, а також очікуваними результатами (KPIs). Далі кожні 3 місяці міністри звітуватимуть про виконання антикорупційних планів на засіданнях Уряду.

Координатором проекту з боку громадськості виступила Оксана Величко (член антикорупційної ради при Київській міській раді), яка скоординувала зусилля усіх учасників процесу та забезпечила належну якість процесу та результату. Окремо Оксана підкреслює роль в проекті Секретаріату КМУ: "Цей проект став можливим виключно завдяки підтримці Секретаріату Кабінету міністрів. Саме Олександру Саєнку та представникам Секретаріату КМУ ми завдячуємо тим, що обговорення антикорупційних заходів було підняте на найвищий рівень, і до нього була прикута належна увага всередині міністерств. Кожен захід заступники міністрів, представники міністерств та експерти дуже критично обговорювали та ухвалювали на спеціальних зустрічах в Кабміні. Дуже сподіваємось, що не меншу активність та відповідальність за виконання ухвалених планів міністерства демонструватимуть і надалі. Громадськість зі свого боку готова всебічно допомагати у впровадженні ініціатив та забезпечувати регулярний моніторинг досягнутих результатів, з метою недопущення перетворення цієї важливої ініціативи на просту формальність".

9 грудня стане першим тестом для міністерств на успішне виконання завдань, закладених в план антикорупційних заходів. "Це дуже символічно, що саме Міжнародний день боротьби з корупцією стане першою контрольною точкою в оцінці успішності міністерств у виконанні взятих на себе зобов’язань щодо запобігання та боротьби з корупцією. І в подальшому необхідно регулярно інформувати суспільство про плани Уряду, а що важливіше – про реальні результати, навіть невеликі успішні кроки, в імплементації антикорупційної реформи. Без забезпечення системної професійної комунікації Уряду із суспільством неможливо перемогти той шквал негативних повідомлень, які надходять з боку не лише реальних ворогів держави, а й псевдо анти-корупціонерів, які своїми діями часом більше шкодять реформі, аніж допомагають", – наголошує Ігор Гончаренко, керівник Проектного офісу Національної ради реформ.