Децентралізація пробуджує ініціативу і робить соціальні послуги ближчими до людей

Створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ), передача повноважень та бюджетів з центру «на місця», розвиток ініціативи територіальних громад – це «три кити» реформи децентралізації.

Досі адміністративна карта України віддзеркалювала радянський устрій, тобто була подрібнена на клаптики – 11338 міських, сільських і селищних рад. Натомість, згідно із затвердженим Кабінетом міністрів Перспективним планом, буде створено близько 1500 ОТГ. Часові рамки не встановлено, адже об’єднання громад має відбуватися добровільно.

Від осені 2015 р. зареєстровано 177 ОТГ. За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, на сьогодні процедуру об'єднання територіальних громад зініціювали близько 6 тисяч місцевих рад.

Щоб стимулювати добровільне об’єднання територіальних громад, цьогоріч держава виділила з бюджету значні кошти на їх розвиток:

  • Субвенція на формування інфраструктури ОТГ – 1 млрд грн.
  • Кошти Державного фонду регіонального розвитку – 3 млрд грн.
  • Субвенції місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток окремих територій – 1,94 млрд грн.
  • Кошти для капітальних видатків за програмою «Підтримка державних та регіональних інвестиційних проектів» – 0,95 млрд грн.

Окрім того, розповідає проектний менеджер реформи децентралізації Національної ради реформ Олена Сімоненко, об’єднані громади отримали фінансові ресурси у вигляді надходжень від податків:  60% податку на доходи фізичних осіб, акцизний податок, податок на прибуток підприємств комунальної власності, єдиний податок тощо. Раніше ці гроші пливли в центр, тепер залишаються в територіальних громадах.

Жоден чиновник з райцентру вже не вказує об’єднаним громадам, що треба зробити, вони самі визначають пріоритети – провести водогін чи придбати трактор для прибирання снігу. Водночас усі виклики - загрозлива зношеність тепло- та каналізаційних мереж, розбиті дороги, неоснащені дитсадки, школи й бібліотеки -  стоять руба саме перед ОТГ.

Головне – не кошти, а людський капітал, уміння його організувати, вибудувати програму розвитку територіальної громади, переконана голова Омельницької ОТГ, що на Полтавщині, Олександра Шереметьєва. Омельниківці – піонери в добровільному об’єднанні громад, їхня ОТГ була зареєстрована однією з перших у країні і зараз динамічно розвивається.

«Апарат ОТГ цілковито змінився: зникли бюрократи, які протирали штани, годуючись із державних дотацій, - розповідає Олександра Шереметьєва. – Натомість з'явилися архітектор, енергоменеджер; створено відділ доходів, економічного розвитку, який веде облік об'єктів і підприємств на території ОТГ, тож громада може контролювати і прогнозувати надходження податків до свого бюджету».

Дуже важливо, що соціальні послуги наблизилися до людей. Так, уклавши договори з відповідними установами в райцентрі, Омельницька ОТГ більшість довідок, наприклад, про склад сім’ї, видає на місці. Старостам дозволили провадити нотаріальні дії, і сільчани, нікуди не виїжджаючи, отримують довідки про смерть чи народження.

Це не «дрібниці життя». Середня відстань до райцентру, де надається 98% подібних послуг, – 21 км, після реформи вона скоротиться до 10 км. Відтак в кожній територіальній громаді має бути центр надання адміністративних послуг, пост поліції, санепідемстанція, пожежна, швидка допомога.

Вирівнювання якості життя людей у містах та селах – одна з найважливіших цілей децентралізації. Ще один важливий її аспект – пробудження ініціативи на місцях, громадської активності, розуміння, що ти особисто можеш впливати на життя своєї об’єднаної громади.