АНТИКОРУПЦІЙНА ВАРТА: PROZORRO ГОТУЄ ВЛАСНИХ АГЕНТІВ ТА РОЗПОЧИНАЄ ВИДАЧУ ПРОФЕСІЙНИХ ЛІЦЕНЗІЙ НА МОДУЛЬ АНАЛІТИКИ.

Transparency International Україна, PROZORRO за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» 24 травня 2016 року провели круглий стіл “Антикорупційна варта ProZorro – всім вийти із тіні”, присвячений досягненням та перспективам реформування системи публічних закупівель України та долученню громадськості до контролю за використанням бюджетних коштів.

Захід відбувся 24 травня у Києві. Близько 60 представників громадських організацій з усієї України зібралися для обговорення механізмів контролю за публічними закупівлями за допомогою системи електронних публічних закупівель ProZorro, подальші плани реформи сфери публічних закупівель та результати першої хвилі запуску системи ProZorro на надпороговому рівні.

 Під час свого виступу заступник міністра Мінекономрозвитку Максим Нефьодов зазначив, що “головне завдання реформи публічних закупівель дуже прагматичне: підвищити ефективність використання державних коштів. І досягти цієї мети можливо лише збільшуючи конкуренцію завдяки спрощенню доступу до тендерів, створення рівних умов ля всіх учасників, а також повної прозорості процедур. Ці заходи дозволяють залучити до участі у публічних закупівлях бізнес, який раніше не наважувався мати справу з державою.

 При цьому контролювати чесність закупівель повинен сам бізнес, а також громадські активісти. «В країні щороку укладається 1,5 млн договорів закупівель. Жодна окрема структура чи відомство не здатні проконтролювати їх всі. Ми закликаємо активістів і небайдужих громадян моніторити закупівлі, використовуючи широкий набір інструментів в системі ProZorro. Якщо самі громадяни не хочуть контролювати бюджетні кошти, то хто ж тоді?Тому ми закликаємо всіх моніторити закупівлі через ProZorro», – зазначив Максим Нефьодов.

 “Успішний запуск електронної системи публічних закупівель ProZorro відбувся на сам перед завдяки побудові ефективної взаємодії між державою, суспільством і бізнесом – це важливий трикутник партнерства” – наголосив директор департаменту регулювання державних закупівель МЕРТОлександр Стародубцев під час своєї розповіді про історію створення ProZorro.

 Головний здобуток Prozorro – це можливість легко побачити неефективність та корупційні ризики в державних закупівлях. Всі тендери, що проводяться в системі, громадськість може простежити в режимі реального часу. А всі дані щодо публічних закупівель доступні в модулі аналітикиhttp://bi.prozorro.org/, то ж будь-хто може викрити шахраїв та привернути увагу громадськості до непрозорих схем, розповів Віктор Нестуля, координатор напрямку реформування публічних закупівель Transparency International Україна.

 За його словами, вже в червні команда ProZorro почне роздавати професійні ліцензії на користування модулем аналітики. На додаток до основних інструментів аналітики, власники професійних ліцензій отримають додаткові можливості, наприклад, створення індивідуальних вибірок даних, які можуть бути використані для виявлення порушень, проведення журналістських розслідувань тощо. 

Кристина Гуцалова, координатор ProZorro, проектний менеджер реформи  державних закупівель при Національній раді реформ, розповіла, що в червні також планується провести дводенний Тренінг для Тренерів – представників громадськості з 16 областей, які в подальшому будуть займатися навчанням замовників. Ціль тренінгу – створити у всіх регіонах країни “агентів змін ProZorro”, які б змогли на місцях вести роз’яснювальну роботу та надавати необхідну допомогу.