Підсумки року: державні закупівлі

Підсумки року: державні закупівлі

Редактор: 
-
Проект “Реформатори”

Про стратегію

Оскільки реформа державних закупівель почалась із громадянської ініціативи та переходу на державну службу людей із бізнесу, наша стратегія була такою: «Бачимо ціль, усвідомлюємо перешкоди, рухаємось step-by-step». Основне, що нам вдалось зробити на самому початку року – переконати усіх стейкхолдерів реформи, що ми не можемо зволікати із запровадженням радикальних заходів на кшталт впровадження електронної системи, адже кожен день без реформи означав втрату бюджетних коштів. Саме тому паралельно було запущено декілька процесів: реалізація пілотного проекту електронних закупівель ProZorro, розробка Закону про публічні закупівлі та підзаконних актів, процес приєднання до Угоди  СОТ про державні закупівлі, навчання закупівельників тощо.

Про ProZorro

Звичайно, запуск системи ProZorro та її ефективність, яка була доведена пілотним проектом, є найбільшим досягненням цього року. Насправді, ми не очікували, що цей «пілот» стане таким масштабним і охопить всю країну. Однак, завдяки підтримці Національної Ради Реформ та політичній волі Президента України, нам вдалось залучити до електронних закупівель більше 2300 замовників з усіх областей України. Це був справжній виклик – протягом декількох місяців розповісти про проект та надати всю необхідну методологічну підтримку всім обласним державним адміністраціям. Однак тепер ми можемо точно сказати, що електронні закупівлі будуть ефективними не лише для таких потужних замовників як, наприклад, Міністерство оборони, але й для будь-якої районної школи чи лікарні.

Якщо ж спиратись на суху статистику, то на кінець року ми бачимо в системі ProZorro більше 36 000 проведених тендерів на суму близько 6,5 млрд. грн. Загальна економія в системі сягнула 500 млн. грн., і це значно перевищує ті цифри, на які ми сподівались, коли розпочинали цей проект.

Про закон

Ребрендинг державних закупівель в публічні, введення в обіг поняття електронних закупівель, встановлення правил здійснення таких закупівель – все це стає можливим тільки після прийняття нового Закону Про публічні закупівлі. На щастя, ми всі гарно поводились протягом року ☺, тому отримали 25 грудня подарунок від парламенту – проголосований в цілому урядовий законопроект № 3559. Це дозволить нам поетапно перевести всі закупівлі в державі в електронний формат та вже наступного року досягнути економії до 4,5 млрд, а в 2017 - від 35 до 40 млрд грн.

Про виконання плану

Сьогодні ми задоволені темпом реформи. Деякі завдання, які можуть бути повноцінно реалізовані лише в новій, більш потужній, електронній системі публічних закупівель, ми перенесли на наступний рік. Зараз триває розробка цієї нової системи: базові принципи відкритості, рівності доступу та прозорості вже встановлені та перевірені в ProZorro, тож йдеться лише про технічну складову.

Дуже важливо, що цього року нам вдалось завершити процес приєднання до Угоди СОТ про державні закупівлі. Сьогодні ми очікуємо лише на ратифікацію цієї Угоди, щоб прозвітувати, що це завдання виконано на всі сто, і нашому бізнесу відкрито шлях до державних закупівель інших країн (а це близько $1,7 трлн.)

Про очікування від 2016 року

Для реформи державних/публічних закупівель наступний рік повинен стати переломним. Ми маємо всі шанси повністю змінити правила гри в цій сфері, зробити публічні закупівлі гідною професією для однієї сторони (державних замовників) та величезним ринком збуту – для іншої (бізнес, постачальники). Що стосується суспільства загалом, ми як ніколи впевнені, що кращих контролерів публічних фінансів, аніж громадські активісти, ЗМІ, свідомі громадяни, підприємці бути не може. Тож закликаємо всіх користуватись нашим модулем статистики та аналізу bi.prozorro.org – саме там знаходиться інформація про всі закупівлі, що відбуваються в системі ProZorro.

У нас багато планів щодо подальшої електронізації закупівель, створення типових специфікацій на товари та послуги, професіоналізації закупівель тощо. За кожним із цих напрямків вже ведеться робота, зрозумілі наступні кроки та кінцева мета. Тому запрошуємо всіх небайдужих долучатись до нашої команди і разом створювати нову Україну. Стоїмо! ☺

Читати також
Маркович Галина Богданівна - координатор напрямку місцеві бюджети Проектного офісу секторальної децентралізації
19 Грудень 2016
Коментарі (0)