Серпень реформ в освіті

Реформа змісту освіти – стандартів, програм та підручників - одне із стратегічних завдань Міністерства освіти і науки України. Виконання цього потребує тривалого часу, бо пов’ язане із структурною реформою школи, яка, як відомо, закладена у проекті закону “Про освіту”, що нині чекає на розгляд у парламенті, а також підготовкою фахівців, які разом з вчителями та науковцями будуть розробляти нові освітні стандарти.

Водночас, в шкільній освіті наростають тривожні симптоми, не зважати на які зараз вкрай небезпечно: вчителі і батьки б’ ють на сполох – вже у молодших класах діти втрачають інтерес до навчання. Їм нецікаво у школі. Чому так ? Група педагогів проаналізувала та співставила все, що вивчають учні 1-4 класів. В результаті виявилось, що є теми, які дублююються різними предметами, є матеріал, який не відповідає психо-фізіологичним особливостям дітей певного віку, тому вони не можуть їх засвоїти. У разі накопичення таких тем дитина втрачає інтерес до того, що не може зрозуміти. Особливо вразила програма з вивчення англійської мови, за якою першачки мали вчитися “відтворювати графічний образ літер та слів”, не розуміючи, що саме вони переписують. Адже натомість вони мали опановувати необхідну та цікаву дітям лексику в діалогах та іграх….

До проекту оновлення програм для початкових класів (1-4) долучилась он-лайн платформа EdEa (https://www.ed-era.com), на якій було розміщено всі програми 1-4 класів для коментування. Процес обговорення тривав практично місяць у цілодобовому режимі. Вперше, безпосередньо вчителі та батьки, експерти і просто небайдужі до того, чому навчають наших дітей (всього зареєструвалося 4015 учасників!) змогли прочитати, проаналізувати та запропонувати зміни до програми. Після опрацювання коментарів модераторами ( практикуючі вчителі початкових класів), всі зміни обговорювались з фахівцями Академії педнаук. А вже 4 серпня Колегія МОН затвердила оновлені програми, з якими можна ознайомитися на сайті МОН http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/pochatkova-shkola.html

Що нового очікує на молодших школярів:

  • мінімізовані вимоги до загальноосвітньої підготовки дітей до школи. Адже дитина йде до першого класу, щоб навчитися читати і писати.
  • дітям у першому класі дозволено писати олівцем, а вчителю не рекомендується виправляти помилки червоною ручкою
  • скасовано нормативи з техніки читання (адже головне не швидкість, а розуміння прочитаного)
  • учням пропонуватимуться для читання тексти сучасних дитячих письменників (з рекомендовано списку вчитель обиратиме те, що цікаво саме його учням)
  • знято вимогу зазубрювання таблиці множення
  • більше не звучатимуть уроках фізкультури команди “рівняйсь – струнко!”; відмінено необхідність здавати нормативи

Новій українській школі – бути!

18 серпня під час педагогічної конференції “Про підсумки розвитку дошкільної, загальної, середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти у 2015/2016 навчальному році та завдання на 2016/2017 навчальний рік” Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич презентувала стратегічний документ “Нова українська школа”, в якому доступно для широкої громадскьості описано основні етапи та результати реформи загальної середньої освіти .

Серед основних компонентів реформи визначено:

- новий зміст (освітні стандарти, підруники)

- структурні зміни школи (формування мережі опорних шкіл та запровадження мережі профільної старшої школи – ліцеїв та професійних закладів )

- підвищення статусу вчителя (просування по тарифній сітці, нові професійні стандарти та запродження системи сертифікації вчителів)

- нові технології в освітний процес (е-освітня платформа, дебюрократизація системи управління)

- забезпечення якості освіти (освітня статистика та аналітика, розвиток регіональних центрів забезпечення якості освіти)

Детальніше з документом можна ознайомитися за посиланням http://mon.gov.ua/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8%202016/08/17/mon.pdf

До кінця року планується розпочати роботу над новим законом “Про загальну середню освіту”.